Skip To Main Content
 

Beaverton Schools

Connect

11375 SW Center Street
Beaverton, OR  97005

 
Summer Office Hours:
 
Starting July 12th, our office hours will be 8:00am - 2:00pm, Monday thru Thursday.
Due to COVID restriction, we will kindly greet you at the door.
 
Contact for School Office:  ACMA-Communications@beaverton.k12.or.us
Due to limited staffing, please use our email contact above. We will do our best to return your email within 24 hours.


503-356-3676 - Counseling Fax Line
503-356-3675 - Main Office Fax Line

Due to the ever increasing issue of cyber-attacks we are no longer listing staff or teacher emails on our website. Please use your ParentVue or StudentVue account to contact teachers. For general information or inquiries you may call us or use the Contact Us button above.

Search for staff member

Administration

Bjorn Paige

Bjorn Paige

PRINCIPAL
Kuli'a Ferguson

Kuli'a Ferguson

ASSISTANT PRINCIPAL

Office Support

Dona Daeges

Dona Daeges

REGISTRAR
Margaret Fitzgerald

Margaret Fitzgerald

OFFICE ASSISTANT IV
Maria Iverson

Maria Iverson

OFFICE ASSISTANT II

Student Services

Cyndy Banks

Cyndy Banks

TESTING SYSTEMS COORDINATOR, PARA EDUCATOR I
Mitchell Bohanan

Mitchell Bohanan

TECHNOLOGY SUPPORT SPECIALIST I
Aubrey Cooley

Aubrey Cooley

RESOURCE ROOM TEACHER
Brandon Coupe

Brandon Coupe

TEACHER ON SPECIAL ASSIGNMENT
Peggy Delay

Peggy Delay

PSYCHOLOGIST
Blake Engeldorf

Blake Engeldorf

RESOURCE ROOM TEACHER
Amy Fanning

Amy Fanning

LANGUAGE ARTS, ADVANCED PROGRAM COORDINATOR
Carolyn Griffith

Carolyn Griffith

SPEECH PATHOLOGIST
Michelle Hart

Michelle Hart

SECONDARY TEACHER, TEACHER ON SPECIAL ASSIGNMENT
Eduardo Irigoyen

Eduardo Irigoyen

BILINGUAL FACILITATOR I
Shereena Johnston

Shereena Johnston

COUNSELOR
Isaac Kindblade

Isaac Kindblade

SOCIAL STUDIES, ADVANCED PROGRAM COORDINATOR
Meaghan Mikulic

Meaghan Mikulic

SOCIAL WORKER
Clarice Mohammadi

Clarice Mohammadi

FRENCH, ESL TEACHER, SECONDARY TEACHER
Dawn Morgan

Dawn Morgan

TEACHER ON SPECIAL ASSIGNMENT
Burton Reed

Burton Reed

SCIENCE TEACHER, SCIENCE PHYSICAL, TEACHER ON SPECIAL ASSIGNMENT
Darla Smith

Darla Smith

CAMPUS SUPERVISOR
Riley Stovall

Riley Stovall

RESOURCE ROOM TEACHER
Aimi Wallberg

Aimi Wallberg

COUNSELOR
Jan Zalewski

Jan Zalewski

COUNSELOR

Teachers

Conte Bennett

Conte Bennett

BAND
Brian Bertram

Brian Bertram

MATH TEACHER
Mark Brandau

Mark Brandau

ART
Valarie Brown

Valarie Brown

LIBRARY MEDIA ASSISTANT
Lynn Chapman

Lynn Chapman

LANGUAGE ARTS
Guadalupe Contreras

Guadalupe Contreras

SPANISH, SECONDARY TEACHER
Lauren Craig

Lauren Craig

VOCAL MUSIC
Jason Davis

Jason Davis

DANCE
Randy Davis

Randy Davis

DANCE
Amy Fanning

Amy Fanning

LANGUAGE ARTS, ADVANCED PROGRAM COORDINATOR
Jon Gottshall

Jon Gottshall

APPLIED ARTS, SOCIAL STUDIES
Stephen Hammond

Stephen Hammond

CHEMISTRY TEACHER
Michelle Hart

Michelle Hart

SECONDARY TEACHER, TEACHER ON SPECIAL ASSIGNMENT
Geoffrey Hunnicutt

Geoffrey Hunnicutt

MATH TEACHER
Arianna Johnson Thornton

Arianna Johnson Thornton

MATH TEACHER
Isaac Kindblade

Isaac Kindblade

SOCIAL STUDIES, ADVANCED PROGRAM COORDINATOR
Adam Kraxberger

Adam Kraxberger

SCIENCE PHYSICAL, SCIENCE BIOLOGY
Becky Lee

Becky Lee

LANGUAGE ARTS
Megan Metz

Megan Metz

ART
Thomas Miller

Thomas Miller

LANGUAGE ARTS
Clarice Mohammadi

Clarice Mohammadi

FRENCH, ESL TEACHER, SECONDARY TEACHER
Jeffrey Painter

Jeffrey Painter

DRAMA
Dottie Passmore

Dottie Passmore

SCIENCE TEACHER, SECONDARY TEACHER
Burton Reed

Burton Reed

SCIENCE TEACHER, SCIENCE PHYSICAL, TEACHER ON SPECIAL ASSIGNMENT
Kemba Shannon

Kemba Shannon

DANCE
David Sikking

David Sikking

LANGUAGE ARTS
Douglas Singer

Douglas Singer

APPLIED ARTS
Emily Thackray

Emily Thackray

ART, APPLIED ARTS
Andy Thompson

Andy Thompson

HEALTH, SCIENCE TEACHER
Ian Walker

Ian Walker

MATH TEACHER
Brooke Warren

Brooke Warren

SOCIAL STUDIES
Wendi Wise

Wendi Wise

SOCIAL STUDIES, SECONDARY TEACHER
Miranda Zigler

Miranda Zigler

SOCIAL STUDIES

Para Educators

Cyndy Banks

Cyndy Banks

TESTING SYSTEMS COORDINATOR, PARA EDUCATOR I
Cynthia Carney

Cynthia Carney

PARA EDUCATOR I
Brigid Fitzpatrick

Brigid Fitzpatrick

PARA EDUCATOR I
Ericka Kreiss

Ericka Kreiss

PARA EDUCATOR I
Valarie Schwisow

Valarie Schwisow

PARA EDUCATOR II

Nutrition Services

Lisa Mcculloch

Lisa Mcculloch

NUTRITION SERVICES ASSISTANT I, CROSSING GUARD
Christina Nigma

Christina Nigma

NUTRITION SERVICES LEAD II
Vy Ton

Vy Ton

NUTRITION SERVICES ASSISTANT I

Custodial

Robert Coffman

Robert Coffman

CUSTODIAL FOREMAN II
Regina Delfava

Regina Delfava

CUSTODIAN II
Jose Delorenza Reynoso

Jose Delorenza Reynoso

CUSTODIAN II
Matthew Mcgee

Matthew Mcgee

CUSTODIAN I